Ketaus, plieninė ar su vandens kontūru – kokią kapsulę pasirinkti?

Židiniai – jaukumo ir elegancijos suteikiantis namų elementas, tačiau kad jis pateisintų visus keliamus lūkesčius ir puikiai atliktų funkcijas, labai svarbu keli dalykai: kokybiškas židinių montavimas ir tinkamos kapsulės pasirinkimas. Apie pirmąjį, veikiausiai, užtenka pasakyti tiek, kad židinių montavimas turi būti atliekamas profesionalų, o štai kapsulės pasirinkimas labiausiai priklauso nuo to, kokią funkciją židinys turi atlikti – tik estetinę, ar ir apšildyti patalpas. Dažniausiai tenka rinktis iš trijų rūšių: ketaus, plieninių arba kapsulių su vandens kontūru. Ką vertėtų žinoti apie kiekvieną iš jų?

Ketaus kapsulės

Ketus gerai žinomas kaip tvirta ir itin atspari žaliava, todėl neturėtų stebinti, kad iš jo pagamintos kapsulės labiausiai tinka montuoti tuose židiniuose, kuriais numatyta šildyti patalpas. Ketaus tūris kinta keičiantis temperatūrai (nuo karščio jis plečiasi), tačiau šių kapsulių struktūra pritaikyta pagal žaliavos savybes – jos sudarytos iš kelių dalių, paliekant erdvės plėstis ketui ir taip užtikrinant, kad kapsulė netruks. Paprastai šios kapsulės, vykstant antriniam degimui, puikiai išskiria ir išlaiko šilumą, todėl problemų dėl patalpų šildymo neturėtų kilti (ketaus kapsulės sparčiai kaista, o šiluma į išorę efektyviai perduodama per sieneles). Vis dėlto, reikėtų atkreipti dėmesį, kad nepaisant ketaus, kaip žaliavos, atsparumo, taip pat yra ribinė temperatūra, kurios nereikėtų viršyti, antraip ims keistis kapsulės savybės.

Plieninės kapsulės

Plieninės kapsulės nėra tokios atsparios, kaip ketaus, todėl jas geriau rinktis kai atliekamas dekoratyvinių židinių montavimas arba ieškomas alternatyvaus šildymo sprendimas. Nors šios kapsulės gaminamos taip, kad atspindėtų kuo didesnį kiekį šilumos ir netrūktų (jų vidus išklojamas specialiomis plokštėmis), pastarosios itin jautrios drėgmei, tad kūrenant drėgnomis malkomis laikui bėgant sutrūkinėja, o tuomet deformuojasi ir pati kapsulė. Kita vertus, tinkamai prižiūrimos šios kapsulės gali būti eksploatuojamas gana ilgą laiką.
Dėl jau minėtų šilumą atspindinčių plokščių, plieninių kapsulių sienelės kaista lėčiau, šiluma ilgą laiką sulaikoma viduje (dėl to paprastesnė šių kapsulių priežiūra – suodžiai sudega jos viduje, todėl stiklai būna švaresni).

Kapsulės su vandens kontūru

Galiausiai – kapsulės su vandens kontūru. Tai tvirtumu ir ilgaamžiškumu ketaus kapsulėms nenusileidžiantis pasirinkimas, kuris tinkamas ne tik patalpoms šildyti, bet ir karštam vandeniui ruošti.  Jos gaminamos iš plieno ir yra gana geras nuolatinio šildymo pasirinkimas, tačiau prieš renkantis tokią kapsulę vertėtų pasitarti ne tik su židinių specialistu, bet ir santechniku, kurie galėtų tiksliai įvertinti situaciją ir pasiūlyti labiausiai tinkantį variantą. Pasirinkus šios rūšies kapsules, nesudėtingai galima paskirstyti šilumą visose patalpose, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad židinių montavimas, kuriuose yra ši kapsulė – gerokai sudėtingesnis, o norint pasiekti geriausią rezultatą židinį reikia kūrenti ilgiau (nuo perkaitimo kapsules apsaugo vandens kontūras).

Bendrosios kapsulių savybės

Kad židinių eksploatacija būtų kuo sklandesnė, o priežiūra atimtų kuo mažiau laiko, patariama atkreipti dėmesį ir į bendrąsias kapsulių savybes. Pirmiausia, rinktis gaminius, kuriuose veikia švaraus stiklo sistema (pastarieji labai greitai apsineša suodžiais). Taip pat, paisyti gamintojo nurodymų ir židinių neperkrauti ( jei nenurodyta kitaip,malkų  į kapsulę nereikėtų dėti daugiau nei 25 % jos pakūros storio). O svarbiausia – prisiminti, kad net tos pačios rūšies kapsulės, tačiau pagamintos skirtingų gamintojų, veikia skirtingai, todėl dėl konkretaus gaminio visada rekomenduojama pasitarti su specialistu.