Kaminai. Kuris pasirinkimas geriausias?

Šildymo sistemos pasirinkimas, o ypač – jos įrengimas yra atsakingas ir išskirtinio dėmesio reikalaujantis procesas, reglamentuotas net teisės aktais. Tiek ją renkantis, tiek atliekant įrengimo darbus (kaminų, židinių apdailą) reikėtų šį tą žinoti ir apie sistemos parametrus, ir apie jos elementus. Iš kurių vienas svarbiausių – kaminas. Dominuoja trys pastarųjų rūšys: moduliniai, dvisieniai plieniniai bei mūriniai. Ką reikėtų apie juos žinoti ir kurį geriausia rinktis?

Moduliniai kaminai

Moduliniai kaminai yra sertifikuoti ir paprastai net gerokai mažesni nei reglamentuojama (kaminų dydis nurodytas Lietuvos Respublikos Priešgaisrinės saugos įstatymuose). Modulinių kaminų eksploatacija neturėtų kelti didelių problemų, nes gamintojas dažniausiai nurodo reikalingus parametrus, saugų atstumą, kurio turi būti laikomasi tarp kamino ir degių medžiagų. Taip pat suteikia ir garantiją (ji gali siekti ir kelis dešimtmečius). Paprastai moduliniai kaminai yra atsparūs suodžių gaisrui, pasižymi funkcionalumu ir ilgaamžiškumu, tačiau jų montavimas kiek sudėtingesnis – dėl dydžio juo dažniausiai reikia montuoti kiek toliau nuo sienos, taigi rūpesčių kelia ne tik židinių apdaila, bet ir kamino.

Dvisieniai plieniniai kaminai

Dvisieniai plieniniai kaminai, kaip ir prieš tai aptarti moduliniai, turėtų būti eksploatuojami laikantis gamintojų nurodymų (ypač kalbant apie saugų atstumą nuo degių medžiagų). Jei gamintojas saugaus atstumo nenurodo, tuomet reikėtų vadovautis Priešgaisrinės saugos įstatymu ir degias medžiagas laikyti ne arčiau nei per 25 centimetrus nuo tinkamai izoliuoto kamino. Didžiausias šios rūšies kaminų privalumas – kompaktiškas dydis ir galimybė montuoti tiek patalpų viduje, tiek išorėje (tokiu būdu galima ne tik sutaupyti vietos, bet ir įrengti savotišką namo fasado akcentą). Dvisienių plieninių kaminų apdaila, panašiai kaip ir židinių apdaila, nekelia daug rūpesčių. Galima nesudėtingai pritaikyti jų spalvą ir džiaugtis puikiu rezultatu.

Mūriniai kaminai

Visas mūrinių kaminų eksploatacijos sąlygas numato Priešgaisrinės saugos įstatymas. Tiesa, kiek daugiau keblumų gali sukelti ir jų montavimas, mat atliekant šios rūšies kaminų mūrijimo darbus būtina naudoti karščiui atsparų skiedinį ir pilnavidures molines plytas, skirtas specialiai kaminams mūryti. Priešingu atveju mūrinių kaminų viduje bus būtina tvirtinti įdėklą – plieninį vienaskluoksnį kaminą, kuris apsaugos konstrukciją nuo žalingo rūgščių ir dervų poveikio.

Kiti parametrai

Akivaizdu, kad paties kamino rūšis didelės įtakos neturi ir jį reikėtų rinktis pagal galimybes ir atsižvelgiant į konkrečią situaciją (numatytą erdvę, atstumą iki degių medžiagų, montavimo specifiką, apdailos subtilybes (kai kurių kaminų apdaila reikalauja ne mažiau dėmesio nei židinių apdaila) ir kt.) Taigi, trumpiau tariant, pats svarbiausias rodiklis renkantis kaminą yra saugumas – nesvarbu, kokios rūšies gaminį įsigysite, jis turi nekelti pavojaus.